KONOPNÉ SEMIENKA

Hoci je u nás "konope" známa hlavne vďaka svojim halucinogénnym a iným účinkom, dnes sa na ňu pozrieme v trošku inom svetle.

Ok, cannabis/hemp is famous in Slovakia especially for its hallucinogenic effects but .. Stop it.. Let's have a look at it in another way.

Pokiaľ milujete všetky druhy semienok a semiačok (skoro ako ja), tak by ste určite nemali zanevrieť ani na tieto. Prečo práve konopné semienka? Ako mnoho iných, aj tieto semienka sú hotovým zázrakom v oblasti výživy a zdravej stravy. Obsahujú ľahko stráviteľné rastlinné bielkoviny (aminokyseliny- napr. methionín), zdravé tuky v podobe omega-3 mastných kyselín... Taktiež sú skvelým zdrojom vlákniny, minerálov (železo, fosfor, horčík, zinok, meď, mangán) a vitamínov (B1, B6, B9). Bielkoviny tvoria až 20-25%- čo je úplne super- môžete nimi nahradiť aj mäso, vychutnať si ich spolu s ním alebo len tak "zobkať", prípadne zmiešať spolu s ovocím, zeleninou alebo ich zmixovať s vodou, precediť cez jemné sítko a pripraviť si domáce konopné mlieko. Neobsahujú lepok- a teda sú vhodné aj pre celiatikov.

If you love all kinds of seeds (same as me), you'll totally love these ones! Hempseeds are something like a miracle in healthy food. They are great source of  plant proteins (amino acids- f.i. methionine), healthy fats (omega-3 fatty acids), minerals (iron, phosphor, magnesium, zinc, copper, manganese) and vitamins (B1, B6, B9). They are high in protein (20-25%) which is absolutely amazing because you can replace meat with them, have them with meat or just mix it with your fav fruits/vegetables or make your homemade hemp milk. They are also gluten free and suitable for people on celiac diet. 

Ďalšie plusy: silné antioxidačné účinky ("proti starnutiu"), sú vhodné aj proti kŕčom a zápalom, pri raste a obnove svalovej hmoty (čo ocenia najmä fitnessáci a iní športovci), odbúravajú zlý cholesterol,  ...

More pluses: antioxidant effects, they are also great against cramps and inflammations, great muscle building and muscle repairing food, a good way how to get rid of bad cholesterol, ...

Myslím si, že nikdy nie je na škodu mať doma viac druhov semienok, ktoré sa hodia ako do studenej, tak aj do teplej kuchyne. Aspoň budete mať rozsiahlejší výber pri varení/ pripravovaní jedál, prípadne ochutnáte niečo nové.

I think it's wonderful to have some kind of seeds at home because they can be used for both cold and hot kitchen. 

Nutričné hodnoty/100g: 
449 kcal
26 g bielkoviny
36 g tuky
z toho polynenasýtené mastné kyseliny 27g

Nutrition facts/ 100g:
449 kcal
26 g protein
36 g fat
of which polyunsaturated fatty acids 27g

Konopné semianka kúpite v obchode so zdravou výživou, prípadne na www.superfoodshop.sk

Share this:

,

CONVERSATION

4 komentárov:

 1. I never had superfoods before but I just bought Chia seeds last week and have added it to my salad. I need to look into Hempseed as well. Thanks for shairng Michelle. I added you on Facebook and on Google+

  Jo | Say Cheesy Cake
  Say Cheesy Cake on Bloglovin

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Doposiaľ som o nich ani raz nepočula, ale môžu byť fajn :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. konopne semienka su absolutna paradicka! velice ich mam rada :-)
  Dakujem za koment!
  www.donnaiveh.com

  OdpovedaťOdstrániť